آشپزی کردن رامین ناصرنصیر نیلوفر پارسا پژمان بازغی

آشپزی کردن: رامین ناصرنصیر نیلوفر پارسا پژمان بازغی ویشکا آسایش فریبا نادری اکران عمومی سحر قریشی سینمایی پروانه نمایش پروانه

گت بلاگز اخبار اجتماعی نظر شورای نگهبان راجع به «سپنتا نیکنام» مورد نیاز الاجراست / عباسعلی کدخدایی

تعلیق «سپنتا نیکنام» دستور آیت الله جنتی نبود علی لاریجانی نمی‌تواند تفسیر شورای نگهبان را تعلیق کند قاسم میرزایی نکو، عضو هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها:

نظر شورای نگهبان راجع به «سپنتا نیکنام» مورد نیاز الاجراست / عباسعلی کدخدایی

عباسعلی کدخدایی: نظر شورای نگهبان راجع به «سپنتا نیکنام» مورد نیاز الاجراست

عبارات مهم : قانون

تعلیق «سپنتا نیکنام» دستور آیت الله جنتی نبود علی لاریجانی نمی تواند تفسیر شورای نگهبان را تعلیق کند قاسم میرزایی نکو، عضو هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها: به حل عنوان سپنتا نیکنام امیدوار نیستم عبدالرضا هاشم زایی، عضو کمیسیون شوراها: عنوان یکشنبه حل خواهد شد

به گزارش شهروند ؛اواخر فروردین ماه همین امسال و در روزهای شلوغ بررسی صلاحیت کاندیداهای شورای شهر و دِه بود که تفسير جديدی از سوی شوراي نگهبان راجع به تبصره ١ ماده ٢٦ قانون انتخابات شوراها از سوی آیت الله جنتی دبیر این شورا منتشر شد که سروصدای زیادی به دنبال داشت. طبق این تفسیر جدید، به استناد سخنان امام خميني(ره) در سال ٥٨ كه در صحيفه نور (جلد ۶، چاپ ۱۳۷۱، صفحه ۳۱) آمده هست، كانديداتوري غيرمسلمان ها در مناطقي كه در اقليت هستند، خلاف شرع دانسته شده است است.

نظر شورای نگهبان راجع به «سپنتا نیکنام» مورد نیاز الاجراست / عباسعلی کدخدایی

هرچند این تبصره در همان وقت با مخالفت بعضی نمایندگان مواجه و با دستور علی لاريجاني و تأكيد او بر اينكه ملاك باید قانون فعلي باشد، عنوان آن وقت متوقف شد، ولی این ختم ماجرا نبود؛ بعد از برگزاری انتخابات و بعد از این که سپنتا نیکنام عضو زرتشتي شوراي شهر يزد بار دیگر از سوی مردم این شهر گزینش شد، دیوان عدالت اداری با شکایت «علي اصغر باقري» كانديداي مغلوب شوراي این شهر، حكم تعليق موقت عضويت او در شورای این شهر را صادر کرد، ولی این عنوان با مخالفت بعضی از نمایندگان مجلس مواجه شد؛ به طوری که نمایندگان استان یزد در نامه ای به علي لاريجاني رئيس مجلس خواستار رسيدگي به تعليق عضويت او در شوراي شهر يزد و برطرف آن شدند؛ نامه اي كه رونوشتي از آن هم به آيت الله آملي لاريجاني، رئيس قوه قضائيه ارسال شده است است.

این اعتراض نمایندگان به تصمیم دیوان عدالت اداری و تفسیر تازه شورای نگهبان درحالی است که عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اعتقاد هست؛ فقط این شوراست که می تواند خلاف شرع بودن یا نبودن مصوبه ای از مجلس را تشخیص دهد و تفسیر تازه شورای نگهبان راجع به تبصره ١ ماده ٢٦ قانون انتخابات شوراها، نظر فقهای شورای نگهبان و مورد نیاز الاجراست.

تعلیق «سپنتا نیکنام» دستور آیت الله جنتی نبود علی لاریجانی نمی‌تواند تفسیر شورای نگهبان را تعلیق کند قاسم میرزایی نکو، عضو هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها:

او در گفت وگو با «شهروند» اعتقاد هست؛ نمایندگانی که به این عنوان اعتراض دارند، به درستی به قوانین آگاهی ندارند و افرادی همچون علی لاریجانی هم نمی توانند این تفسیر شورای نگهبان را تعلیق کنند.

از طرفی دو عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در گفت وگو با «شهروند» این عنوان را غیرقانونی می دانند و می گویند؛ عنوان سپنتا نیکنام یکشنبه هفته آینده به آخر خواهد رسید.

طبق حکم دیوان عدالت اداری، حكم تعليق موقت عضويت سپنتا نيكنام، عضو زرتشتي شوراي شهر يزد صادر شده است هست. این حکم به استناد تفسير جديد فقهاي شوراي نگهبان از تبصره ١ ماده ٢٦ قانون انتخابات شوراها صادر شده است و مورد اعتراض بعضی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیر شورای شهر یزد هست. نظر شما راجع به این اعتراض چیست؟ به نظر شما این عنوان قابل حل است و ایشان می تواند عضو شورای شهر باقی بماند؟

هرگاه که فقهای شورای نگهبان مصوبه ای را خلاف شرع ببینند، می توانند به آن ورود پیدا کرده و اعلام کنند و نظر شورای نگهبان مورد نیاز الاتباع هست. در طول این سال ها هم به یاد داشته ایم که در مورد مصوبه ای، بعد از چند سال کسی شکایت می کند یا نامه ای می نویسد و چنانچه مصوبه ای از سوی فقهای شورای نگهبان به عنوان خلاف شرع تشخیص داده شده است باشد، در روزنامه رسمی منتشر می شود و مورد نیاز الاجرا هم هست. این مصوبه اخیر هم مثل همان ها بود، یعنی فقهای شورای نگهبان عنوان را بررسی کردند، رأی گیری شد، خلاف شرع تشخیص داده شد و به مراجع ذیربط جهت ابلاغ و اجرا ارسال شد. ورود دیوان عدالت اداری براساس شکایت شاکی به شورای نگهبان ارتباطی ندارد.

نظر شورای نگهبان راجع به «سپنتا نیکنام» مورد نیاز الاجراست / عباسعلی کدخدایی

بعد از انتشار خبر حکم تعلیق سپنتا نیکنام از عضویت در شورای شهر یزد، موضوعی زیاد در اینترنت پیچید که تفسیر تازه شورای نگهبان به اصرار آیت الله جنتی بوده است و حتی ایشان مُصِر هستند که آقای نیکنام عضو شورای شهر یزد نباشند. شما این عنوان را تأیید می کنید؟

آقای جنتی شخصا در این رابطه نظری نداده بودند که حالا گفته می شود که ایشان شخصا در رابطه با این عنوان نامه نوشته هست. آقای جنتی به عنوان دبیر شورای نگهبان نظر فقهای شورای نگهبان را منعکس کرده اند. این نظر، نظر فقهای شورای نگهبان است و مورد نیاز الاجراست. در جلسه فقها رأی گیری شده است و رأی به خلاف شرع بودن این عنوان داده شده است است و آقای جنتی هم نظر را ابلاغ کرده اند. مصوبات شورای نگهبان را یا آقای جنتی اعلام می کنند یا آقای علیزاده و در این عنوان هم آقای جنتی این مصوبه را اعلام کردند. مثل این که مدیر مجلس هنگامی که مصوبه ای را امضا می کند و جهت ما می فرستد، به این معنی نیست که الزاما نظر شخصی مدیر مجلس باشد، حتی ممکن است خود ایشان با آن مصوبه مخالف بوده باشد ولی هنگامی که نمایندگان مجلس آن مصوبه را تصویب کرده اند، ایشان هم باید جهت بررسی به شورای نگهبان ارسال کند.

تعلیق «سپنتا نیکنام» دستور آیت الله جنتی نبود علی لاریجانی نمی‌تواند تفسیر شورای نگهبان را تعلیق کند قاسم میرزایی نکو، عضو هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها:

ولی پیش از این آقای لاریجانی در مقام ریاست مجلس راجع به انتخابات شورای شهر همین امسال مستقيما به هيأت نظارت بر انتخابات شوراها دستور داد تا مطابق قانون اقدام شود و با دستور او تأكيد او بر اين كه ملاك قانون فعلي باشد، عنوان آن وقت متوقف شد و آقای نیکنام هم از سوی مردم یزد رأی آورد. الان چطور دوباره این تفسیر تازه شورای نگهبان در مورد آقای نیکنام رعایت شده است است؟

آقای لاریجانی که نمی توانند چنین کاری انجام دهند. مثل این است که مصوبه ای مراحل قانونی اش را طی کرده و تصویب شده است هست، آن وقت آقای لاریجانی بخواهند آن را معلق کنند. دفعه اول نیست که چنین تفسیرهایی از سوی شورای نگهبان اعمال می شود. مصوبات دیگری هم بوده است ولی چون این نظریه اخیر با پرسشها سیاسی همراه بود، زیاد رسانه ای شد.

این درحالی است که بعضی از نمایندگان مجلس در این زمینه معتقدند که این عنوان غیرقانونی هست. به نظر آنها آقای نیکنام پیش از این ٤ سال عضو شورای شهر یزد بوده است و در قانون انتخابات شوراها که در خرداد سال ١٣٧٥ به تصویب رسید، اقلیت های دینی با اعتقاد و التزام عملی به اصول دینشان می توانند کاندیدای شورای شهر شوند…

نظر شورای نگهبان راجع به «سپنتا نیکنام» مورد نیاز الاجراست / عباسعلی کدخدایی

این نمایندگان نگاه مصلحتی به این عنوان دارند. قانون اساسی و قوانین دیگر مرجع تشخیص دادن خلاف شرع بودن یک عنوان را شورای نگهبان تعیین کرده هست. مثل این است که بگوییم از این به بعد قوه قضائیه هم علاوه بر مجلس شورای اسلامی که قانون وضع می کند، قانون تصویب کند. کار تقنین به مجلس واگذار شده است است و کس دیگری نباید به این عنوان ورود کند. تشخیص مخالف شرع بودن یا نبودن یک عنوان هم برعهده شورای نگهبان است و فقهای این شورا اعلام می کنند که در این زمینه نیز فقهای شورای نگهبان بعد از بررسی و تصویب این تبصره را خلاف شرع دانستند.

این عنوان درحالی خلاف شرع دانسته شده است است که اقلیت های دینی ازجمله زرتشتی ها سال هاست که در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند و حتی در همان زمانی که امام خمینی(ره) در قید حیات بودند، زرتشتی ها در مجلس خبرگان هم حضور داشتند…

درباره حضور نمایندگان اقلیت های دینی در مجلس شورای اسلامی قانون اساسی به صراحت سخن گفته هست، ولی طبق همان ماده ١٣ قانون اساسی، اقلیت های دینی که اسمشان نیامده است نمی توانند در مجلس نماینده داشته باشند. ایشان در انتخابات شوراها رأی آورده است و نه در انتخابات مجلس. راجع به انتخابات شورای شهر قانون اساسی سخنی نگفته است و قوانین عادی در این زمینه حکفرماست و طبق نظر شورای نگهبان در جاهایی که اکثریت مسلمان هستند، اقلیت های مذهبی نمی توانند عضو شورای شهر بشوند.

مخالفان این عنوان معتقدند که ورود پیدا نکردن آقای نیکنام به شورای شهر یزد در جهت همان ورود پیدا نکردن زن مینو خالقی به مجلس هست. درواقع بعضی از نمایندگان مجلس این مباحث را یک نوع بدعت گذاری از سوی شورای نگهبان می دانند. نظر شما چیست؟

کسانی که چنین حرف هایی می زنند شاید به درستی از قوانین آگاهی ندارند. آنها قوانین را ملاحظه کنند و ببینند که در مورد خلاف شرع بودن قوانین فقط شورای نگهبان مرجع ذیصلاح هست. از جهت قانونی کاری که شورای نگهبان در این زمینه انجام داده است درست هست. حالا ممکن است هر کسی یک روشی و نظری را مصلحت بداند که آن عنوان دیگری است.

منظورتان این است که اعتراض نمایندگان به عنوان آقای نیکنام بجا نیست؟

در این زمینه فقط فقهای شورای نگهبان مسئول هستند.

با توجه به خلأ های قانونی که راجع به انتخابات شوراهای شهر و دِه وجود دارد، فکر نمی کنید با اصلاح قانون انتخابات می شود جلوی به وجود آمدن چنین شائبه هایی را گرفت؟

البته در زمانی که قانون انتخابات اصلاح شود با توجه به مشکلاتی که در انتخابات شوراها داریم، می توانیم بررسی های مورد نیاز را انجام بدهیم.

نیکنام عضو شورای شهر یزد باقی خواهد ماند

عبدالرضا هاشم زایی دیگر عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس اعتقاد است در مورد سپنتا نیکنام یک امر غیرقانونی اتفاق افتاده هست. او خلاف میرزایی نکو به حل وفصل این عنوان خوشبین است و در این باره به «شهروند» می گوید: «به نظر من ورود شورای نگهبان و دیوان عدالت اداری در این ماجرا غیرقانونی هست. این عنوان مصوبه مجلس است و شورای نگهبان آن را تأیید کرده هست. یک دوره چهارساله آقای نیکنام عضو شورای شهر بوده است و یک دفعه مسأله خلاف شرع بودن مطرح می شود. با اطلاعاتی که ما داریم و با توجه به مذاکراتی که صورت خواهد گرفت، مسئله حل خواهد شد و آقای نیکنام عضو شورای شهر یزد باقی خواهد ماند. نظر خیلی از دوستان ما خارج از پرسشها سیاسی و جناحی این است که ورود دیوان عدالت اداری به این ماجرا بدعت هست، ولی این عنوان تا یکشنبه یا دوشنبه هفته آینده حل خواهد شد.»

او با بیان این که دیوان عدالت اداری حکم موقت راجع به تعلیق نیکنام از عضویت در شورای یزد را داده است و همین عنوان به این معنی است که این عنوان قابل تجدیدنظر هست، ادامه می دهد: «موضوع آقای نیکنام چون مسأله اقلیت هاست نمایندگان اصلاح طلب به خاص به این عنوان حساس هستند. بالاخره مسلمانان شهر یزد به آقای نیکنام رأی داده اند که ایشان رأی آورده هست. من به شخصه خوشبین هستم که این عنوان مانند ماجرای زن خالقی نمی شود و حل خواهد شد.»هاشم زایی می گوید: «این موضوع، عنوان مجلس و شورای نگهبان است و آقای لاریجانی به عنوان مدیر مجلس باید این عنوان را جدی بگیرد تا با مذاکره با شورای نگهبان حل وفصل شود. اگر این عنوان حل نشود، اختیارات مجلس و نظارت آن بر انتخابات شوراها آسیب می بیند.»

چندان به حل وفصل عنوان نیکنام خوشبین نیستم

قاسم میرزایی نکو، عضو هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای شهر و عضو کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی یکی از نمایندگانی است که به این عنوان معترض است و با بیان این که انتخابات شورای شهر اخیر بدون هیچ گونه خلأ قانونی و کاملا هم مستند برگزار شده است و این که افراد اقلیت های دینی و قومی نمی توانند در انتخابات شرکت کنند مسأله ای غیرقانونی هست، به «شهروند» می گوید: «ما الان نماینده زرتشتیان را در مجلس داریم که مجمعشان به عنوان آقای نیکنام اعتراض کرده اند. ما هم جلسه ای را اوایل هفته آینده با حضور همه اعضای هیأت نظارت بر انتخابات شوراها برگزار می کنیم.

قانون می گوید همه آزاد هستند در انتخابات شورای شهر شرکت کنند، مگر کسانی که مراکز چهارگانه قانونی نظر منفی راجع به آنها داده باشند. در این صورت هم هیأت نظارت بر انتخابات شوراها باید به یک نظر مسلم برسد که این افراد حق شرکت در انتخابات را ندارند. ولی هنگامی که این آقا در انتخابات شرکت کرده و رأی آورده هست، راه ندادن او به شورای شهر به این علت که او زرتشتی است و نمی تواند در انتخابات شرکت کند، امری غیرمستند و غیرقابل قبول هست. »

او راجع به احتمال ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به این عنوان می گوید: «مجمع مصوبات مجلس را بررسی می کند که شورای نگهبان روی آن اِن قلت آورده باشد، ولی عنوان آقای نیکنام در این مقوله نمی گنجد.»او گفت: «من امیدوار نیستم که این عنوان حل وفصل شود. مگر همه مراحل گزینش زن خالقی قانونی نبود؟ آقای مطهری هم آن عنوان را خیلی پیگیری کرد، ولی در آخر زن خالقی نتوانست به مجلس بیاید و حقش ضایع شد. بنابراین من چندان به حل وفصل عنوان آقای نیکنام خوشبین نیستم.»

واژه های کلیدی: قانون | قانونی | نگهبان | انتخابات | شورای شهر | مصوبه مجلس | قانون اساسی | انتخابات مجلس | نمایندگان مجلس | انتخابات شوراها | مجلس شورای اسلامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz